Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Реалност-има ли такова нещо?????? 
Автор Съобщение
новак
новак
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 17, 2007 20:15
Мнения: 60
Мнение Реалност-има ли такова нещо??????
Здравейте!
Напоследък много ме човърка един въпрос,а именно-съществува ли такова нещо като обективна реалност?Имаше една приказка,която гласеше,че [b]всеки е прав за себе си и затова никой не е прав по принцип[/b].Така ли е?
Забелязала съм,че щастието не е въпрос на събития или материални блага,а изцяло на начина,по който възприемаш това,което ти се случва.Виждала съм хора със сравнително добро материално положение,със стабилно семейство и верни приятели,да са в пъти по-нещастни от други,които са много по-бедни,имат здравословни проблеми,нямат нищо "стойностно" в живота си-ама са си щастливи,хорицата...Излиза,че това,което ни прави щастливи или нещастни е призмата на възприятията ни,през която пречупваме всичко,което ни заобикаля.
И какво излиза тогава?Всичко ли е една измама?Живеят ли хората в илюзиите,които самите те създават?И ако е така,защо не създаваме илюзии,които ни носят щастие?Питам се дали животът ми и всичко,в което вярвам,не е просто една илюзия-щастието,нещастието,любовта,омразата,приятелството...дали всичко не е просто заблудата,в която някой извратен бог ни е оставил да живеем.Да живеем затворни в плена на собствените си възприятия,оформяйки представата си за реалност на базата на подсъзнателните си желания и страхове...и превръщайки живота си в кошмар или в приказка,да си мислим,че външните фактори са тези,които определят нашето илюзорно усещане за щастие или нещастие.

Може би именно това е смисъла на сентенцията,че животът е такъв,какъвто си го направиш.Но колко от нас имат силата да победят вътрешните си демони и да станат наистина господари на живота си?Детските ни страхове превръщат обикновени случки в кошмарни изживявания,собствените ни фантазии могат да преобразят един човек в бог или в дявол.А къде е реалността?

_________________
Първото правило на магьосника гласи:"Хората са глупави. Могат да бъдат накарани да повярват на всяка лъжа или защото го искат или защото се страхуват, че то може да бъде истина.."


Съб Мар 22, 2008 21:27
Профил
маниак
маниак
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 18:09
Мнения: 1093
Местоположение: В кочината
Мнение 
Тъй като незнам как бих могъл да ти отговоря за да ме разбереш , ще използвам любим мой цитат.
***
- Коя е най-голямата лъжа на света? - попита учу¬дено момчето.
- Ето коя е: в определен момент от нашето същест¬вуване загубваме контрол над живота си, който от този ден нататък става подвластен на съдбата. Това е най-го¬лямата лъжа на света.
***

_________________
-А доброто е там някъде..
-Къде?
-Погледни! Не виждаш ли ?!
-Ъ,ъ , НЕ..


Съб Мар 22, 2008 21:32
Профил WWW
новак
новак
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 17, 2007 20:15
Мнения: 60
Мнение 
Не говорех за съдбата-за мен такова нещо като съдба няма.
Имах предвид чисто въз основа на човешкото съзнание и подсъзнание как двама души гледат едно и също нещо и го виждат по съвсем различен начин-кой е прав?Има ли такова нещо като прав?На мен ако шефа ми изчете конско за лошо свършена работа,ще го приема навътре и цял ден ще съм вкисната...ако това се случи на някой друг,на сестра ми примерно-ще й влезе през едното ухо и ще излезе през другото,без въобще да успее да помрачи настроението й.
Казано по-просто-съществува ли такова нещо като абсолютна истина,като вземем в предвид,че всеки си има своя?

_________________
Първото правило на магьосника гласи:"Хората са глупави. Могат да бъдат накарани да повярват на всяка лъжа или защото го искат или защото се страхуват, че то може да бъде истина.."


Съб Мар 22, 2008 22:19
Профил
луд за връзване
луд за връзване
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 03, 2007 22:24
Мнения: 7092
Мнение 
Естествено... Разни хора ,разни идеали..


Съб Мар 22, 2008 22:20
Профил
маниак
маниак
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 18:09
Мнения: 1093
Местоположение: В кочината
Мнение 
Кой е прав ли ? И двамата.. всеки е прав за себе си, за него това е истината и той вярва в него.Аз не съм човека който може да каже дали съществува такова нещо като абсолютна истина, но по мое мнение такова нещо няма.Самата дума абсолютна е прекалено силна и може да ни накара да се замислим във верността на нещо , каквото и да е то.Но като намесим и истина..какво е истина?Всеки вярва във различни неща , има свои истини , гледа на света през собствените си очи , вижда неща които другите хора не виждат..според мен такова нещо няма ..

_________________
-А доброто е там някъде..
-Къде?
-Погледни! Не виждаш ли ?!
-Ъ,ъ , НЕ..


Съб Мар 22, 2008 22:30
Профил WWW
новак
новак
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 17, 2007 20:15
Мнения: 60
Мнение 
Дааа,и аз съм на това мнение-че такова нещо като абсолютна истина няма-или и да го има,не ни е писано да го узнаем :) .Но ако приемем,че наистина нашето щастие или нещастие е въпрос изцяло на личните ни възприятия и ценностна система-тогава защо всички не са масово щастливи.След като сам си господар на съдбата си,защо не направиш така,че да възприемаш нещата,които ти се случват,като нещо добро-ако не винаги,то поне приемуществено,за да си приемуществено доволен от живота си?Мазохисти ли сме всички?

_________________
Първото правило на магьосника гласи:"Хората са глупави. Могат да бъдат накарани да повярват на всяка лъжа или защото го искат или защото се страхуват, че то може да бъде истина.."


Нед Мар 23, 2008 19:56
Профил
маниак
маниак
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 18:09
Мнения: 1093
Местоположение: В кочината
Мнение 
Хм , първо казваш че за теб няма такова нещо като съдба , после задаваш въпрос на които няма как да не отговориш ако не вярваш в съдбата? И все пак НИЕ не сме мазохисти , просто има неща които погледнати през всяко око , изглеждат лоши и носят болката в себе си , просто ние не сме до толкова съвършенни да заблудим мозъка и сърцето си , за да можем да се излъжем сами.

_________________
-А доброто е там някъде..
-Къде?
-Погледни! Не виждаш ли ?!
-Ъ,ъ , НЕ..


Нед Мар 23, 2008 20:45
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 87 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron